Volební program 2018

Loket lze vnímat z různých pozic. Z pozice obyvatele, z pozice podnikatele, z pozice turisty a jistě by se našly další úhly pohledu.

Lopata preferuje pohled obyvatelů města. Jejich potřeby, jejich zájmy jsou to, co chceme v zastupitelstvu města prosazovat.

Loket je bezpochyby historické město. To však neznamená, že nemůže být městem moderním, městem na úrovni 21. století. Řada věcí, které jsou v podobných historických městech běžné, a to nejen v západní Evropě, v Lokti chybí. Nároky na kvalitu veřejného prostoru (ulice, náměstí, parky, řešení dopravy, apod.), na jeho vybavení jsou dnes mnohem vyšší, než tomu bylo dříve.

Loket potřebuje mít silnou vizi svého rozvoje, své modernizace. Snahou Lopaty bude nastartovat změny, které povedou ke zkvalitnění veřejného prostoru.

LESK A BÍDA TURISMU

Množství turistů mířících do Lokte rok od roku roste, což je nepochybně dobře. Turismus přináší s sebou zaměstnanost a podnikatelům zisk. Má však i svoji stinnou tvář. Historický střed města se vylidňuje, z náměstí se stal tankodrom a divoké přeplněné parkoviště.

Revitalizace historické části města a řešení dopravy je pro vytvoření příjemného a bezpečného prostředí zásadní.

Lopata bude prosazovat výstavbu podzemního parkoviště před městem. Dopravně chceme městskou památkovou zónu řešit jako rezidenční pro místní obyvatele a podnikatele s možností parkování pro ty, kdo přijedou k lékaři nebo přivezou děti do školy.

Loket je čím dál více navštěvován cyklisty a vodáky. Těmito aktivitami jsou nejvíce zatíženy ul. Roosveltova a Tovární. Problémem pro lidi bydlící v těchto ulicích nejsou kola a lodě, ale opět auta, která kola a lodě dopravují. Zklidnění dopravy v těchto částech města jistě přivítají místní i cyklisté.

Není bez zajímavosti, že z úzkého pohledu finančního turismus do městské pokladny mnoho nepřináší. Například ubytovací a rekreační poplatek, který do městského rozpočtu odevzdávají ubytovací zařízení, činil v roce 2017 104 tis. Kč, zatímco poplatek za psy činil 150 tis. Kč. Z tohoto pohledu je Loket více městem psů než turistů. Znamená to též, že Loket je místem jednodenní turistiky.

Obdobně je tomu i s Amfiteátrem, kde náklady na prostý provoz činí cca 240 tis. Kč, a to bez nutné údržby, a příjmy z pronájmu divadla nejsou v rozpočtu patrné.

Nejde o to turismus omezit, ale zkvalitnit životní prostředí natolik, že se stane pro místní příjemné v městské památkové zóně pobývat a pro turistu zde strávit delší dobu.

Pro zachování zájmu turistů o Loket má hrad zásadní význam. Hrad Loket, o.p.s. si již po mnoho let vede dobře. Hrad Loket patří k těm málo hradům a zámkům, které si na sebe vydělají. Přesto i zde je co vylepšovat. Způsob prezentace loketských sbírek je zastaralý a nekoncepční. Vzhledem k množství a různorodosti sbírkových předmětů bude dobré vytvořit několik tematických výstav a jimi čas od času expozici obměňovat, a tím přilákat i ty, kteří už na hradě byli. Záměr uložit sbírkové předměty v části Dvorany je nešťastný. I kdyby se z Dvorany stalo další muzeum,ani pro Lokeťany ani pro turisty nebude přínosem.

LOKET MĚSTO KULTURY ( A HLUKU?)

Jako velmi dobré a osvědčené se ukazuje rozvrstvení kulturních aktivit mezi různé subjekty. To sebou přináší pestrost i žánrovou různorodost. Ať jsou to výstavy a dílny v Galerii Café, výstavní, přednáškové i koncertní aktivity Městské knihovny a akce na hradě, nebo akce pořádané spolky a sdruženími nebo jednotlivými nadšenci. To je kultura víceméně komorní, tichá.

Lopata bude podporovat příspěvky spolkům i jednotlivcům na kulturní a sportovní aktivity.

Středem kulturních aktivit především koncertních je však Amfiteátr. Bohužel je i hlavním zdrojem hluku. A když je něčeho moc, tak je toho příliš.

Provoz v Amfiteátru je zcela přizpůsoben komerčním zájmům, a tak se stává bezohledným vůči jiným. Město se zcela vzdalo vlivu na to, co se v Amfiteátru odehrává.

Lopata bude prosazovat návrat přírodního divadla k původnímu záměru jeho provozu. Bude prosazovat zřízení městské organizace, která po stránce správy, dramaturgie i produkce bude mít přírodní divadlo na starosti. Vedle přírodního divadla se bude starat i o obnovenou dvoranu.

HOSPODAŘENÍ MĚSTA

aneb LOKET MÁ NAKROČENO NA TO BÝT NEJZADLUŽENĚJŠÍ MĚSTO V ČECHÁCH

Město Loket hospodaří s rozpočtem pohybujícím se kolem 80 mil. Kč ročně. Je to obdobné jako u jiných měst podobné velikosti. Největší díl příjmů tvoří daně, ty se pohybují kolem 40 mil. Kč. Daně jsou příjmem nejstálejším. Druhým největším příjmem města je pachtovné, příjem od Městských lesů.Činí cca 15 mil. Kč. Ten už tak stálý být nemusí. Je odvislý od hospodaření (především těžby) Městských lesů. Může se stát, že cena dřeva klesne natolik (např. vlivem přemnožení kůrovce), že Městské lesy nebudou moci tak vysoké pachtovné platit.

Dalším dnes již tradičním příjmem mnoha měst jsou dotace. V této oblasti oproti jiným městům zaostáváme. S takto velkým a takto koncipovaným rozpočtem je velice rizikové město zadlužit. Primát v zadluženosti měst má zatím Praha. Dluh na občana Prahy činí přes 27 tis. Kč.

Jestliže bude realizován 100 mil. úvěr, o kterém rozhodlo vedení města, tak neslavné první místo bude patřit Lokti. Dluh na občana bude přes 30 tis. Kč. Splácení úvěru na dlouhá léta zmrazí tolik potřebné investice na parkoviště, dětská hřiště, rekonstrukci náměstí a dalších ulic.

Rozpočtová odpovědnost, maximalizace využití dotací při modernizaci města, to je cesta, kterou chce prosadit Lopata.

PROGRAM PRO DVORANU

Jsou dva možné programy pro využití Dvorany, které budou přínosem pro město a jeho obyvatele a něž lze čerpat prostředky z dotačních programů. Tedy město se nebude muset osudově zadlužit.

U obou záměrů předpokládáme, že hlavní sál bude víceúčelový (lehce přestavitelný) a bude sloužit jednak škole jako tělocvična a v druhém sledu bude uzpůsoben pro konání plesů, divadel a koncertů. Podle prvního scénáře budou v přízemí pod sálem klubovny a v hlavní budově Dvorany základní umělecká škola a kino. Nebo lze z dotace Dvoranu zrekonstruovat a pak ji pronajmout na dobu 5ti let soukromé škole či jiné instituci.

Lopata bude usilovat o smysluplnou rekonstrukci Dvorany z dotací nikoliv z úvěru.

ŠKOLSTVÍ

Snahou Lopaty bude, aby střední školství bylo v Lokti zachováno. V tomto smyslu chceme, aby bylo jednáno s představiteli Karlovarského kraje, i když máme pocit, že už je trochu pozdě. Proto je třeba uvažovat o tom, že časem ukončí svou činnost SPŠ. Nejenom, že se může stát, že osiří tři velké budovy na náměstí, ale v dobách mimo turistickou sezónu bude prázdné i náměstí.

Lopata bude prosazovat, aby co nejdříve byla zahájena jednání s Karlovarským krajem o budoucnosti středního školství v Lokti. V případě neúspěchu, aby byly kontaktovány soukromé školy.

VYBAVENOST MĚSTA

Parkování

Velkým problémem měst je parkování. Navíc Loket je sevřen v údolí a zvětšovat plochy pro parkování, aniž bychom ubrali něco z přírody, nelze. Cestou, jak se s tímto problémem vypořádat, je výstavba parkovacích domů a podzemních parkovišť. Na sídlišti ve Sportovní ulici chceme vystavět příjezdovou komunikaci k parkovišti a k parkovacímu domu s odbočením za mostem a vedoucí podél hřiště tak, aby doprava (i na koncerty) vedla mimo obytné části ulice.

Na sídlišti v Mírové ulici a Nádražní chceme vystavět parkovací dům na pozemku mezi železniční tratí a potokem.

Parky a jejich vybavenost

Loket, který je sám usazen v zeleni, má dva parky. Park pod hradem chceme revitalizovat a vybavit jej městským mobiliářem (lavičky, odpadkové koše, stojany na kola) a realizovat zde malé dětské hřiště. V parku podél Ohře chceme realizovat městskou plovárnu, rozšířit dětské hřiště a instalovat workoutové hřiště. Chceme zabránit masivnímu vjezdu motorových vozidel při konání koncertů.

Městský mobiliář

Ač je Loket rájem cyklistů, nemá dostatek stojanů na kola a žádné boxy, do kterých je možno kolo uschovat. Vedle tohoto vybavení chceme ve veřejných prostorách umístit tzv. chytré lavičky (wifi, nabíjení mobilů a elektrokol). V jednotlivých částech města chceme realizovat vkusnou květinovou výzdobu.

TECHNICKÉ SLUŽBY

Technické služby města jsou jako Zdenička z Královny koloběžky. Jsou a nejsou. O veřejné osvětlení se stará jedna firma, jiná pak o úklid komunikací v zimě a v létě, údržbu zeleně provádí asi taky někdo další, pak městem chodí a uklízejí lidé řízeni úřadem a tzv. sběrný dvůr snad provozuje TJ. Těžko lze dopátrat, kolik to celé stojí. Vnést řád do této podivnosti nebude snadným, leč důležitým úkolem pro nové zastupitele.

MĚSTSKÉ LESY

Vedle hradu jsou největší chloubou města. Nikdy by neměly být zcizeny ani zastaveny. Hospodaření v nich by mělo být šetrné, tak aby krásné a hodnotné prostředí, které vytvářejí, bylo zachováno i pro příští generace.

Jsme si vědomi toho, že městské lesy jsou největším přispěvatelem do městské pokladny a že bez jejich příspěvku (pachtovného) by byl rozpočet města deficitní, ale to neznamená, že budou vytěžovány přesmíru, že ztratí svůj magický ráz.

OTEVŘENOST RADNICE

Zastupitelé by neměli být loutky, měli by jednat a rozhodovat podle svého nejlepšího svědomí a vědomí, tedy podle svého rozumu. K tomu však potřebují zpětnou vazbu. Veřejnost, lidé res publiky (věci veřejné), aby mohli tuto zpětnou vazbu reprezentovat, tak musejí mít informace. Úřad i samospráva musejí být otevřené ke komunikaci, tak aby se informovaný občan mohl spolupodílet na řízení města a korigovat mnohdy nesnadná rozhodnutí.

Lopata bude usilovat o průchodnost všech možných komunikačních cest (dálnic), tak aby občané mohli ovlivňovat rozhodování radnice.

ZAMĚSTNANOST A PRŮMYSLOVÉ ZÓNY

Již jsme si zvykli na to, že za zaměstnáním dojíždíme. Je to trend, a to nejenom v České republice. Přesto by mělo být naší snahou ovlivnit vznik pracovních míst přímo v Lokti. Míra zaměstnanosti v místě ovlivňuje výši daní plynoucích do městské pokladny a rozvoj obchodů a dalších služeb. Lokeťan pracující jinde si tam i nakoupí, zajde ke kadeřníkovi či vsadí sportku.

Dnes je již jasné, že služby pro turisty (hotely, penziony, restaurace apod.) nedokázaly nahradit pracovní místa po zaniklých Drůbežářských závodech a Epiagu, jejichž areály jsou využívány minimálně. Tak Loket má podle statistických údajů cca 600 zaměstnanců, zatímco menší, ale průmyslovější Nové Sedlo jednou tolik.

Přestože samosprávné orgány nemohou řešit tento problém přímo, mohou nabádat a ponoukat k aktivitě ty, jimž loketské miniprůmyslové zóny patří.

Lopata chce jednat s majiteli areálů po Epiagu a Drůbežářských závodech o jejich intenzivnějším využití.

FOND OBNOVY A ROZVOJE

Chceme založit fond obnovy a rozvoje, z něhož by město přispívalo občanům a podnikatelům na opravu domů a na zahájení nebo rozšíření podnikatelských aktivit na území města.

MALÁ MORALITA NA ZÁVĚR

Program, který předkládáme, nelze realizovat za jedno volební období. Chceme však nasměrovat Loket na cestu k modernímu příjemnému městu a to především pro nás Lokeťany. Když se budeme cítit dobře my, kteří jsme zde doma, tak se budou cítit dobře i ti, co nás navštíví.

Pokud nám dáte svůj hlas a někteří z nás se stanou zastupiteli, tak se chceme podílet na rozumném řízení města a zasazovat se o jeho rozvoj. Nechceme jako soukromníci s městem podnikat.